Jak czytać ETYKIETY produktów? Poznaj 10 prostych zasad!
Myślisz, że to kalorie są Twoim wrogiem? A czytasz etykiety produktów, które kupujesz? Zwracasz uwagę na wszystkie barwniki, substancje konserwujące i dodatek cukru (pod różną nazwą)? Nie? Zacznij! 👌
Pamiętaj, że każdy chemiczny dodatek może niekorzystnie wpływać nie tylko na Twoją sylwetkę, ale przede wszystkim na samopoczucie i zdrowie.
Wczoraj odwiedziła mnie ekipa telewizyjna. Zostałam poproszona o wyrażenie swojego zdania na temat czytania etykiet produktów spożywczych na potrzeby reportażu ,,Czy wiemy, co jemy?''.
Wchodząc do sklepu mam swój sprawdzony schemat postępowania. Chętnie podzielę się z Wami zasadami, którymi kieruję się oglądając produkt.
Oto 10 zasad, jak czytać etykiety produktów spożywczych:
➡️ Nie czytaj tylko frontu opakowania /tam producent lubi pisać mnóstwo chwytliwych haseł reklamowych, ostatnio prezentowałam Wam skład Sunbites ze szczypiorkiem bez szczypiorku ;);)), ale przede wszystkim TYŁ- zawsze zaglądaj w skład.
➡️ Im KRÓTSZA lista składników tym lepiej (jeśli ciągnie się ona w nieskończoność mamy pewność, że jest to produkt przetworzony)
➡️ TERMIN przydatności do spożycia, który powie nam więcej niż tylko o świeżości produktu. Jeśli produkt jest datowany na rok 2020 zostaw go lepiej na półce.
➡️ Unikaj produktów z TABLICĄ MENDELEJEWA w składzie (jeśli są tam nazwy, które nawet ciężko wymówić- odpuść sobie).
➡️Jeśli ktoś z Was liczy kalorie i makroskładniki (jak wiecie ja tego nie robię) warto sprawdzać TABELE dostępne na opakowaniach. Ale uwaga! Porównując dwa produkty pod kątem zawartości kcal, białka, węglowodanów czy tłuszczu patrzcie na 100g produktu, a nie na porcje (mogą być one różne)
➡️ Osoby z nietolerancją - zwracajcie uwagę na informacje o potencjalnych ALERGENACH! Przykładowo - o ile śladowe ilości nie powinny zaszkodzić osobom z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, o tyle w chorobie trzewnej takie produkty będą już przeciwwskazane.
➡️ Omijaj szerokim łukiem PRODUKTY TYPU LIGHT, fit, 0, niskotłuszczowe itp itd (moje doświadczenie podpowiada, że zazwyczaj w tych produktach obniżono tłuszcz na korzyść węglowodanów i to z takich źródeł jak aspartam, acesulfam, syrop glukoozowo-fruktozowy itd)
➡️ Widzisz produkt znany Ci z reklam? Podchodź do niego OSTROŻNIE. To, że produkt jest wszędzie promowany nie oznacza, że trzeba mu bezgranicznie ufać. /Nawet jak jest reklamowany jako najzdrowszy pomysł na śniadanie dla Twojego dziecka/. Właśnie do takich produktów podchodź z dystansem! W końcu to co dobre, nie musi się reklamować :):) Po drugie produkty, które widzimy w telewizji są często droższe… Poszukaj na tej samej półce zamienników. Nierzadko okaże się, że raz - będą tańsze, dwa - będą miały lepszy skład.
➡️ Przeliczaj CUKIER. Warto zerknąć w tabelce ile węglowodanów przypada na 100g produktu. Zachęcam, aby zobrazować sobie tą ilość na łyżeczkę cukru. W uproszczeniu 1 łyżeczka cukru to około 4 g węglowodanów. Zerknij ile łyżeczek cukru znajduje się w produkcie, który planujesz zakupić. Zdarza się, że z pozoru zdrowe produkty są tak naprawdę bombą cukrową! Dotyczy to często płatków śniadaniowych, jogurtów owocowych czy wód smakowych. Więcej o takich produktach mówiłam podczas nagrywania materiału na YT (,Tych produktów nie kupuj swojemu dziecku'): https://www.youtube.com/watch?v=eAWhRCmb0pM
➡️Ostatnia zasada. Czytaj etykiety. Zawsze. W dzisiejszych czasach nic nie jest pewne. Mięso potrafi mieć skład, musztarda cukier, a syrop malinowy 0% malin. Zasada OGRANICZONEGO ZAUFANIA na zakupach wyjdzie Ci na zdrowie!👍
Chemia? Tylko na lekcji w szkole! Teraz już możesz ją wyeliminować! :)
Mam nadzieję, że z moimi zasadami będzie Ci dużo łatwiej!
Czytam Pani bloga od kilku dni, bardzo podoba mi się Pani zdrowe podejście, no i ten zarażający uśmiech!! :).
OdpowiedzUsuńMam dwa pytania. Jakie suplementy (poza oczywiście wit. D) Pani poleca?
Widziałam na ig, że jest Pani w trakcie odrobaczania. Tak się składa, że ostatnio trochę o tym czytałam. Jaki środek Pani stosuje? Przyznam, że jeszcze się nie odrobaczałam, ale uważam, żek koniecznie muszę to zrobić.
Pozdrawiam
Pani Dario, dziękuję za miłe słowa. Z tego co zrozumiałam śledzi Pani moje relacje na Instagramie ;) Cieszę się bardzo! Co do odrobaczania i niezbędnych suplementów na co dzień planuje napisać obszerny artykuł! Proszę uzbroić się o chwilę cierpliwości! :) Pozdrawiam serdecznie!
UsuńSuper, w takim razie czekam niecierpliwie :)
OdpowiedzUsuń