wtorek, 2 sierpnia 2016

EKO żywność - HIT czy KIT?

Temat na czasie czyli... EKO! 
Ostatnio miałam możliwość wypowiedzieć się w roli EKSPERTA na potrzeby magazynu 'Moje Zdrowie'.
Artykuł na chodliwy obecnie temat jakim jest rosnąca popularność PRODUKTÓW EKOLOGICZNYCH.
Kupujecie?
A może omijacie szerokim łukiem?
Jestem ciekawa WASZYCH opinii 
Jeśli jesteście zainteresowani co ja mam do powiedzenia w tym temacie zachęcam do przeczytania mojego artykułu.
Omówiłam popularne FAKTY I MITY wokół żywności ekologicznej.
EKO żywność - HIT czy KIT?
To co kojarzy się nam z żywnością ekologiczną to przede wszystkim wysoka cena. Produkty EKO traktujemy często jako niepotrzebną modę lub zbyteczny wydatek. Czy słusznie? 
Poznajmy fakty i mity wokół żywności ekologicznej. 

1. Żywność ekologiczna nie różni się niczym od żywności konwencjonalnej -> MIT
Do produkcji EKO żywności stosuje się wyłącznie środki naturalne (nie ma tu miejsca na sztuczne nawozy, syntetyczne środki ochrony roślin czy pestycydy). Rolnictwo ekologiczne opiera się na zapewnieniu zwierzętom odpowiednich warunków hodowlanych (wybieg na świeżym powietrzu, naturalne pasze, ściółka). W przeciwieństwie do żywności konwencjonalnej eko produkty muszą być wolne od modyfikacji genetycznych, antybiotyków i hormonów. Do tego należy dodać odpowiednie przetwórstwo (wyłącznie naturalnymi, przyjaznymi dla środowiska metodami) i ściśle określone warunki przechowywania oraz transportu. W certyfikowanych produktach ekologicznych nie stosuje się sztucznych barwników, emulgatorów, stabilizatorów, przeciwutleniaczy i konserwantów. Eko żywność charakteryzuje się zatem nie tylko większym bezpieczeństwem pod kątem zdrowotnym, ale także zdecydowanie wyższą wartością odżywczą. 

2. Żywność ekologiczna to moda -> FAKT
To bezsprzeczna prawda, że zdrowy styl życia jest obecnie na topie. ,,Fit’’ produkty, suplementy, programy treningowe są teraz w modzie. Dlatego też musimy być bardzo ostrożni wobec tego co kupujemy.
Jeśli decydujemy się na wprowadzenie do swojej diety EKO produktów nasza świadomość będzie na wagę złota! W dzisiejszych czasach sklepowy asortyment jest naprawdę szeroki, stąd bardzo łatwo o pomyłkę. Ponadto producenci z chęcią wykorzystają każdą modę i brak świadomości konsumenta, dlatego warto podczas zakupów dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych. 

3. Każdy zdrowy produkt jest EKO -> MIT
Pojęcia zdrowa żywność oraz żywność ekologiczna są często stosowane zamiennie. Zupełnie niesłusznie! Warto zdać sobie sprawę, iż nie każdy produkt opisany jako: naturalny, zdrowy, FIT, regionalny, biologiczny czy organiczny, jest w rzeczywistości produktem ekologicznym!

Jeśli zdecydowaliśmy się korzystać z żywności ekologicznej - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPÓW?
W tej kwestii przyda się znajomość powszechnych znaków ekologicznych, umieszczanych na etykietach produktów i potwierdzonych stosownym certyfikatem ekologicznym, obowiązującym w całej Unii Europejskiej. 
/''Euroliść'' przedstawiający białe gwiazdki Unii Europejskiej ułożone w kształcie liścia na zielonym tle./

Jeśli naprawdę zależy nam na wysokiej jakości żywności nie bójmy się dokładnie wypytać sprzedawcy o certyfikację i pochodzenie produktów. Na opakowaniu eko żywności powinna się znaleźć nie tylko nazwa produktu, termin przydatności do spożycia czy adres producenta, ale również nazwa i kod jednostki certyfikującej oraz logo wspólnotowe rolnictwa ekologicznego.

GDZIE KUPOWAĆ? 
Produkty ekologiczne można dostać obecnie w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. W szczególny sposób zachęcam jednak do kupna regionalnej żywności ekologicznej. W wielu miastach odbywają się cykliczne jarmarki, na których można dostać naprawdę dużo wartościowych produktów w korzystnych cenach i przy okazji wesprzeć lokalnych rolników. Jeśli mamy możliwość, własne uprawy będą zdecydowanie najlepszym wyborem! Nawet niewielkich rozmiarów balkon czy parapet może okazać się świetnym miejscem do uprawy np. własnych ziół!
Moda na zdrowy styl życia jest bardzo dobrym trendem! Warto podchodzić jednak do sprawy z dużą świadomością. Przywiązywanie wagi do jakości spożywanej żywności przysłuży się nie tylko pięknej sylwetce, ale przede wszystkim naszemu zdrowiu.






3 komentarze:

  1. Zgadzam się z tym, że warto stawiać na tylko i wyłącznie zdrowe produkty. Niestety wielu z nas nie jest świadomych tego, że artykuły genetycznie modyfikowane, znajdują się praktycznie w każdym sklepie, a my nieświadomie je kupujemy. Ja robię zakupy w Swojska Piwniczka i jestem bardzo zadowolona z oferty tego sklepu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Żywność z certyfikatem jest dobra, ponieważ zapewnia konsumentom pewność, że produkt spełnia określone standardy jakości i bezpieczeństwa.
    https://qafp.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. Wśród dodatków do żywności wyróżnia się konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i inne substancje poprawiające jakość produktów. Ich stosowanie jest regulowane przez odpowiednie przepisy.

    OdpowiedzUsuń